Reklama
  • Poniedziałek, 28 lipca 2014 (13:05)

    Wypoczynek nad Brdą

Kto chce zjeść najlepszego wędzonego pstrąga w Polsce, musi jechać w Bory Tucholskie, do wsi Mylof. Poza największą w Polsce hodowlą pstrągów tęczowych znajduje się tu jedyna w kraju zapora z przepustem wodnym w postaci schodków i pochylnią do spuszczania tratew.

Stanowi ona największe wyzwanie dla spływających Brdą kajakarzy

A tych jest sporo, bo licząca 240 km rzeka jest dostępna dla turystyki kajakowej prawie w całym biegu, a przede wszystkim jest wyjątkowo malownicza i bynajmniej nie nudna. Odcinki spokojne przeplatane są takimi, które przypominają górskie potoki, a i rozmaitych przeszkód na trasie nie brakuje.

Reklama

Podobnie jak atrakcji na brzegu. Poza podziwianiem urody Borów Tucholskich warto zobaczyć neobarokowy kościół we wsi Swornegacie, wciśniętej między jeziora Karsińskie i Witoczno. Wnętrze, podobnie jak część zabudowań wiejskich, utrzymane jest w stylu kaszubskim. Neobarokowa jest też świątynia we wsi Rytel. Miejscowość otrzymała nazwę od karczmarza Marcina Retla, który w 1430 r. otrzymał od komtura z Tucholi prawo do założenia karczmy w miejscu przeprawy przez Brdę.

Z Tucholi komtur Henryk von Schwelborn przywieźć miał pod Grunwald dwa miecze dla króla Jagiełły

Do Tucholi dopłynąć nie można, ale można Czerską Strugą (choć pod prąd) dopłynąć do Fojutowa, gdzie znajduje się XIX-wieczny zabytkowy akwedukt. 75 metrów długości daje mu palmę pierwszeństwa wśród obiektów tego typu w Polsce.

Najczęściej wybierana trasa spływu ma początek w Nowej Brdzie, a kończy się w Woziwodzie. Mniej wytrwali wybierają odcinek Mylof-Woziwoda, a zapaleńcy płyną aż do Bydgoszczy.

W spływach Brdą kilkakrotnie brał udział Karol Wojtyła – jako ksiądz, biskup i kardynał. Na pamiątkę tych wyczynów w Borach Tucholskich od kilku lat odbywa się Spływ Papieski.

M&M Osip-Pokrywka

Brda

Spływy kajakowe

Trasę Mylof-Woziwoda (26 km) śmiało można pokonać w jeden dzień. Na odcinek Nowa Brda-Woziwoda (103 km) potrzebujemy już co najmniej 3 dni. Na trasie jest wiele dobrych miejsc na biwak, od leśnych osad po miejscowości letniskowe.

Najpopularniejsze są spływy letnie, ale i zimą Brda dostępna jest dla kajakowiczów.

Wypożyczenie kajaka ko sztuje 15-40 zł za dzień, w za leżności od ro dzaju sprzętu. Dość liczne wypożyczalnie kajaków mają w ofercie dowóz i odbiór kajaków wraz z uczestnikami spływu. Za taki transport płaci się 1,50 zł/km.

Gdzie się zatrzymać

Noclegi na trasie kosztują ok. 5-10 zł/os. na polu namiotowym lub 15-30 zł/os. w gos podarstwie agroturystycznym.

Zorganizowaną formą noclegu są stanice wodne PTTK. Większość tych obiektów wymaga remontu, ale jeśli nie szuka się luksusów, to są to pewne miejsca noclegowe i można tam w razie czego naprawić sprzęt wodny.

Koszt noclegu w pokoju 2-osobowym to około 25 zł od osoby.

Przewodniki

„Brda, Nowa Brda – Bydgoszcz. Szlak kajakowy”, mapa turystyczna, cena w internecie 8,90 zł;

„Brda. Szlak kajakowy: Nowa Brda – Bydgoszcz”, mapa, cena 8,50 zł; Wodoodporne mapy wydawnictwa Eko-Graf w skali 1:60000.

Internet – polecamy

www.kayaks.pl/brda www.splywpapieski.kpsw.eu

Świat & Ludzie
Więcej na temat:brda | Bory Tucholskie | wypoczynek | NAD | Tuchola | Bydgoszcz | BOR | kto

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.