Reklama
  • Piątek, 3 lipca 2015 (14:00)

    Wakacje nad Zalewem Wiślanym. Co tam zobaczyć?

Wspaniałe piaszczyste plaże, na których można zbierać bursztyny, przepiękne sosnowe i bukowe lasy, wąska Mierzeja z latarnią morską, a do tego miasta pełne zabytków i... gwiazd – Zalew naprawdę jest niezwykły!

Reklama

Dla aktywnych - Szlak Jantarowy

Wiedzie od Mikoszewa po Krynicę Morską. Jest fragmentem europejskiego długodystansowego szlaku pieszego, ale można po nim również jeździć rowerem. Przemierza polską część Mierzei Wiślanej. Oznakowany kolorem żółtym, prowadzi cały czas lasem.

Po drodze mija: Jantar, Stegnę, Sztutowo, Kąty Rybackie, Skowronki, Przebrno i dochodzi do Krynicy Morskiej. Dalej zmierza ku wydmie Wielbłądzi Garb.

PO DRODZE: Mikoszewo jest położone przy samym ujściu Wisły do Bałtyku. W rezerwacie Mewia Łacha podejrzymy rzadkie gatunki ptactwa wodnego. W kościele w Stegnie warto obejrzeć unikatowy strop oraz ściany pokryte malowidłami przedstawiającymi sceny z życia Chrystusa.

Na uwagę zasługują też niewielkie organy, na których podczas letnich festiwali koncertują wybitni muzycy ze świata. W Przebrnie w pobliżu dawnego przejścia granicznego między Wolnym Miastem a Prusami Wschodnimi znajduje się oryginalny kamień graniczny.

W OKOLICY: W Sztutowie (nr 9 na mapie), w zachowanych barakach niemieckiego obozu Stutthof funkcjonuje Muzeum Martyrologii. Wstęp bezpłatny. Uwaga! Wizyty w muzeum nie polecamy dzieciom.

Dla dzieci - Krynica Morska, Jantar, Mikoszewo

Wejście na latarnię morską, przejażdżka kolejką wąskotorową, noc w średniowiecznych warunkach – dzieci czeka moc atrakcji.

KRYNICA MORSKA: Latarnia morska ma blisko 30 metrów. Na górę prowadzi ponad 100 krętych schodków. Bilet normalny kosztuje 6 zł, ulgowy 4 zł. Więcej na: www.museo.pl

JANTAR: Żuławska Kolej Dojazdowa (wąskotorówka) jeździ do Sztutowa. Przejażdżkę można połączyć ze spacerem fragmentem szlaku jantarowego. Bilet na kolejkę kosztuje 3-12 zł (w zależności od długości trasy). Więcej na: www.kolejzulawska.pl.

W pasiece przy Drodze do Rybiny pszczoły żyją w szklanych ulach – można je podglądać (więcej na: www.pasiekaustrusi.pl), a w Rodzinnym Parku Rozrywki zobaczymy żywe owady z różnych stron świata (inwazjaowadow.pl).

MIKOSZEWO: Noc pełna atrakcji czeka w średniowiecznej osadzie – śpi się na słomianych siennikach w replikach namiotów z XII-XVI w. Uczestnicy sami przygotowują śniadanie i kolację oraz ćwiczą sztukę rycerską. Koszt biwaku z dojazdem własnym: 49 zł. Więcej na: www.osadamikoszewo.mierzeja.pl

Śladami astronoma - Frombork

W tym mieście Mikołaj Kopernik spędził większość życia. Tu napisał rozprawę „O obrotach sfer niebieskich”, która zmieniła ówczesną naukę. W katedrze znajduje się jego grób.

W wieży Radziejowskiego na Wzgórzu Katedralnym mieści się planetarium (na kopule o średnicy 8 m zobaczymy ponad 6 tys. gwiazd, uwaga – na seanse można wejść z dzieckiem od 5 lat).

W dzwonnicy zawieszone jest Wahadło Foucaulta – przyrząd do obserwacji ruchu wirowego Ziemi.

Bilet do planetarium kosztuje 10 zł (normalny) i 6 zł (ulgowy). Więcej na: frombork.art.pl

Miejsce sakralne - Braniewo

Podczas wojen szwedzkich tam, gdzie stoi dziś sanktuarium Świętego Krzyża zdarzył się cud: gdy do wiszącego na drzewie obrazu Tron Łaski strzelali Szwedzi, a trzy kule przeszyły wizerunek, zaczęła płynąć z niego krew. Miejsce to stało się celem licznych pielgrzymek.

Wybudowano świątynię, do której przybywają wierni z całego kraju.

Natura. Kąty Rybackie, Wielbłądzi Garb

Wąska i długa Mierzeja Wiślana (w najszerszym miejscu ma ok. 2 km) została uformowana przez morskie fale i wiatr. Nazywa się ją też Jantarowym (Bursztynowym) Wybrzeżem, bo właśnie tu jest najwięcej bursztynu. Mimo wielu turystów, wciąż jeszcze można znaleźć ciszę i dziewiczą przyrodę. W polskiej części utworzono Park Krajobrazowy oraz cztery rezerwaty.

KĄTY RYBACKIE: W starym lesie sosnowym w ponad 700 gniazdach żyje ok. 18 tys. kormoranów. To największa kolonia tych ptaków w Polsce i Europie.

WIELBŁĄDZI GARB: To najwyższy szczyt Mierzei Wiślanej i najwyższa stała wydma w Europie. Ma 49,5 m wysokości. Jest jedynym naturalnym punktem na Mierzei, z którego widać równocześnie Zatokę Gdańską i Zalew Wiślany. Warto się wdrapać!

Tele Tydzień
Więcej na temat:wakacje | mierzeja | krynica morska | Tam | garb | jantar | NAD | latarnia | Krynica

Zobacz również

  • Wymarzone miejsce na urlop. Setki jezior połączonych siecią wodnych kanałów, piasz czyste plaże, przejrzysta woda. Cuda natury, które po dziś dzień zachwycają nie tylko artystów. więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.