Reklama
  • Wtorek, 24 czerwca 2014 (11:05)

    Ustka: Złote plaże i nie tylko

Jest co najmniej kilka powodów, dla których warto w tym roku przyjechać do Ustki. To Ogólnopolski Festiwal Sztucznych Ogni, nowa kładka łącząca obie części miasta, mulitimedialna wystawa w twierdzy, no i dwie plaże.

Reklama

Festiwal Sztucznych Ogni odbędzie się 12 lipca. To największa i najstarsza impreza tego typu w Polsce – fascynujące spektakle światła i dźwięku prezentują najlepsze firmy. Ustka tej nocy nie śpi!

Po kładce do twierdzy

Na kładkę nad kanałem portowym zarówno mieszkańcy, jak i goście Ustki czekali wiele lat. I oto jest – ażurowa konstrukcja ze stali to jedyne tego typu urządzenie w Polsce oraz jedyne w Europie otwierane za pomocą mechanizmu obrotowego zamontowanego na pylonie. Otwarcie kładki trwa ok. 4 minut. Pomost przegradza kanał co godzinę na 15 minut. Dzięki niemu co najmniej o pół godziny skraca czas dojścia do drugiej części miasta (do tej pory ruch odbywał się mostem w głębi lądu), w której znajdują się bunkry, czyli Park Historii i Rozrywki Twierdza Ustka, wielka atrakcja dla dorosłych i dzieci.

Chrapiący Niemcy

Park jest ulokowany na 12- metrowej wydmie, najwyższym wzniesieniu Ustki. Kto był tu w ubiegłym roku, nie pozna tego miejsca – już nie tylko można spacerować po terenie, ale też wewnątrz schronu wziąć udział w wystawie interaktywnej przywołującej czasy II wojny światowej. Ogromnym przeżyciem jest „uczestnictwo” w nalocie bombowców alianckich na Ustkę (oglądaniu filmu w 3D towarzyszy drżenie ścian). Dzieci z kolei fascynują chrapiące manekiny niemieckich żołnierzy.

Złote plaże

Ustka ma dwie plaże: wschodnią, gdzie znajduje się promenada z licznymi sklepikami, lokalami (ach, te smażone rybki!) i wiekową latarnią morską, na którą można wejść, oraz zachodnią, ceniona przede wszystkim przez osoby, które lubią ciszę i spokój. Obie kuszą złocistym piachem i niebywałą szerokością.

JOG

Miniportfel

Ustka leży na środkowym wybrzeżu. Z Warszawy (przez węzeł Łódź) jest 560 km, a z Poznania ok. 300 km. Jadąc koleją trzeba wysiąść w Słupsku i przesiąść się w autobus, który jedzie ok. pół godziny (20 km).

Kładka od maja do września otwierana jest o pełnej godzinie w godz. 9-24.

Bunkry (część nadziemną i interaktywną wystawę) można zwiedzać codziennie, w godz. 10-18. Bilet normalny kosztuje 12 zł, ulgowy 8 zł (z przewodnikiem 18 i 14 zł).

Tele Tydzień
Więcej na temat:ustka | Plaże | park | Nie | złoty | bunkry | Niemcy

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.