Reklama
  • Poniedziałek, 21 września 2015 (11:05)

    Szczytno - co tam zobaczyć?

Tę nazwę pamięta każdy ze szkolnej lektury. Tutaj okrutny komtur krzyżacki więził Juranda ze Spychowa.

Liczące ok. 25 tys. mieszkańców Szczytno jest bramą na Mazury. Znajduje się w centrum regionu słynącego z bajkowych krajobrazów: gęstych lasów, łagodnych wzgórz porośniętych ukwieconymi łąkami, pomiędzy którymi srebrzą się w słońcu błękitne tafle jezior.

Miasto warte jest krótkiego zwiedzenia. Jego sercem jest wzgórze, na którym stoi potężny budynek ratusza (z pierwszej połowy XX wieku) z wysmukłą wieżą zegarową, przypominający średniowieczny zamek. Z ratuszowego holu, pokonując kilkadziesiąt stopni schodów, można dotrzeć na szczyt wieży, skąd przez wąskie okna obejrzymy panoramę miasta i okolic.

Piękne widoki

Reklama

Z jednej strony dostrzeżemy główną ulicę z oryginalnymi mieszczańskimi kamieniczkami oraz brzegi jeziora Domowego Małego, a z drugiej – ruiny zamku krzyżackiego, zbudowanego w XIV w. oraz taflę jeziora Domowego Dużego, budynki starego browaru oraz willową zabudowę ulicy Bartna Strona, dobrze prezentującej się części Szczytna.

Warto zwiedzić ruiny zamku krzyżackiego, zejść na pobliską plażę, powłóczyć się po molo oraz zobaczyć pomnik Krzysztofa Klenczona, wokalisty i kompozytora wielu przebojów Czerwonych Gitar, który spędził w Szczytnie swoją młodość.

Krajobrazowi ziemi szczycieńskiej urody dodają mazurskie wioski oraz kolonie domów letniskowych, jak Narty od strony zachodniej, a od strony wschodniej Marksewo, Jerutki, Piasutno i Spychowo.

Ta ostatnia miejscowość związana jest oczywiście z sienkiewiczowską legendą ze szczycieńskim zamkiem w głównej roli. Tam przecież był więziony jeden z bohaterów „Krzyżaków”, Jurand ze Spychowa.

To stamtąd, okrutnie okaleczony i oślepiony przez Krzyżaków, udał się na tułaczkę po leśnych duktach, szukając drogi do swojego grodu w Spychowie. Wojciech Dobrzański

Warto wiedzieć

Dojazd jest łatwy. Samo- chodem z centralnej Polski (z Warszawy ok. 180 km) przez Ostrołękę, Myszyniec, Rozogi albo przez Przasnysz, Chorzele, Wielbark lub od Olsztyna przez Pasym. Koleją z Olsztyna lub Ełku. Autobusem z Warszawy lub Olsztyna jest kilka kursów dziennie. Lokalne połączenie Szczytno-Spychowo obsługują autobusy „Gołaś”. Wygodny parking dla samochodów jest w pobliżu ratusza.

Gdzie spać i dobrze zjeść Sprawdzonym miejscem na nocleg w Szczytnie jest hotel „Leśna”. Duży wybór pokoi, dobry standard, Internet gratis, smaczna kuchnia. W Szczytnie dobry standard posiłków oferuje pizzeria „Toscana” oraz restauracja „Mazuriana” (taras z widokiem na jez. Domowe Małe). Polecamy noclegi w gospodarstwach agroturystycznych (ok. 35 zł od osoby). Duży wybór jest w Marksewie, Jerutkach, Piasutnie, Spychowie. Wysoki standard jest w pensjonatch, np. „Kipnick” w Spychowie czy „Kanu Club” w Nowym Zyzdroju.

Świat & Ludzie
Więcej na temat:szczytno | Tam | Co? | warto

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.