Reklama
  • Piątek, 19 czerwca 2015 (13:05)

    Świnoujście - tu Bałtyk jest najcieplejszy

Unikatowe usytuowanie na kilkudziesięciu wyspach, w otoczeniu wód Bałtyku, Zalewu Szczecińskiego i cieśniny Świny sprawia, że co roku przyjeżdżają tu tłumy turystów, by cieszyć się morską bryzą i odnaleźć ciszę w otaczających miasto lasach.

Reklama

Świnoujście ma najdłuższą i najszerszą w Polsce plażę, pokrytą drobnym, złocistym piaskiem. To także najcieplejsze kąpielisko na polskim wybrzeżu. Latem temperatura wody osiąga nawet 23ºC. Trzy największe wyspy tworzące Krainę 44 Wysp – Uznam, Wolin i Karsibór są zamieszkane.

Wyspa Uznam, którą dzielimy z Niemcami, szczyci się zabytkową dzielnicą uzdrowiskową. Na wyspie Wolin znajduje się port morski, a także Woliński Park Narodowy, w którym najliczniej w Polsce występuje orzeł bielik.

Na wyspie Karsibór znajdują się wspaniałe okazy dębów. Zachowały się tu także pozostałości przystani niemieckich łodzi podwodnych z czasów II wojny. Już na początku XIX wieku do Świnoujścia zaczęli przybywać pierwsi kuracjusze. Region słynie z łagodnego, morskiego klimatu i czystego, bogatego w jod powietrza. Bywalcy uzdrowiska cenią sobie źródła solankowe o leczniczych właściwościach oraz działanie dobroczynnej borowiny.

Miasto ma wiele ciekawych a jednocześnie łagodnych tras spacerowych i rowerowych. Warto odwiedzić największy na polskim wybrzeżu port jachtowy czy XIX-wieczne fortyfikacje na Wyspie Wolin: historyczny fort Gerharda i Podziemne Miasto, kompleks schronów z lat 30-tych XX wieku. W dzielnicy nadmorskiej pysznią się zabytkowe pensjonaty z przełomu XIX i XX wieku, kiedy Świnoujście przeżywało największy rozkwit.

Warto przespacerować się także Transgraniczną Promenadą Świnoujście-Heringsdorf – najdłuższą promenadą nadmorską w Europie. Najlepszy widok na to otwarte na świat miasto roztacza się ze szczytu najwyższej na polskim wybrzeżu latarni morskiej. Na taras widokowy tej wysokiej na niemal 65 metrów XIX-wiecznej budowli wiedzie aż 308 schodów.

Z portu odpływają promy do Ystad, Kopenhagi i na Bornholm, a do odległych o zaledwie kilka kilometrów cesarskich kurortów z centrum Świnoujścia wyrusza Uznamska Kolejka Uzdrowiskowa.

MP

Warto wiedzieć

Najwyższa nad Bałtykiem latarnia morska: taras widokowy, wystawa latarnictwa i ratownictwa morskiego; czynne: I‑III, XI‑XII – 10:00‑16:00; IV‑VI, IX‑X – 10:00‑18:00; VII‑VIII – 9:00‑20:00. Wstęp: 6 zł/4 zł, ul. Bunkrowa 1, tel. 91 321 60 63.

Fort Gerharda – najstarszy obiekt fortyfikacyjny na wyspie Wolin, wybudowany w latach 1856‑1863, czynne: I‑IV, X‑XII – 10:00‑16:00; V, VI, IX – 10:00‑18:00; VII‑VIII – 10:00‑20:00. Wstęp: VI‑IX 15 zł/10 zł (z przewodnikiem); 12 zł/9 zł (bez przewodnika). Bilety łączone na Fort Gerharda i Podziemne Miasto – 23 zł/16 zł, ul. Bunkrowa 2, tel. 532 373 248, e-mail: fort@fort-gerharda.pl.

Noclegi. Uzdrowisko Świnoujście, tel. 91 321 44 52, e-mail: rezerwacje@uzdrowisko.pl, pok. 2-osobowy: 85-255 zł. Szkolne Schronisko Młodzieżowe, ul. Gdyńska 26, tel. 91 327 06 13, e-mail: schronisko@e-swinoujscie.pl, 2-osobowy z łazienką: 40 zł/os. Do ceny należy doliczyć opłatę za wypożyczenie pościeli 8 zł/os.

Dobry Tydzień

Zobacz również

  • Wymarzone miejsce na urlop. Setki jezior połączonych siecią wodnych kanałów, piasz czyste plaże, przejrzysta woda. Cuda natury, które po dziś dzień zachwycają nie tylko artystów. więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.