Reklama
  • Piątek, 19 czerwca 2015 (13:05)

    Świnoujście - tu Bałtyk jest najcieplejszy

Unikatowe usytuowanie na kilkudziesięciu wyspach, w otoczeniu wód Bałtyku, Zalewu Szczecińskiego i cieśniny Świny sprawia, że co roku przyjeżdżają tu tłumy turystów, by cieszyć się morską bryzą i odnaleźć ciszę w otaczających miasto lasach.

Reklama

Świnoujście ma najdłuższą i najszerszą w Polsce plażę, pokrytą drobnym, złocistym piaskiem. To także najcieplejsze kąpielisko na polskim wybrzeżu. Latem temperatura wody osiąga nawet 23ºC. Trzy największe wyspy tworzące Krainę 44 Wysp – Uznam, Wolin i Karsibór są zamieszkane.

Wyspa Uznam, którą dzielimy z Niemcami, szczyci się zabytkową dzielnicą uzdrowiskową. Na wyspie Wolin znajduje się port morski, a także Woliński Park Narodowy, w którym najliczniej w Polsce występuje orzeł bielik.

Na wyspie Karsibór znajdują się wspaniałe okazy dębów. Zachowały się tu także pozostałości przystani niemieckich łodzi podwodnych z czasów II wojny. Już na początku XIX wieku do Świnoujścia zaczęli przybywać pierwsi kuracjusze. Region słynie z łagodnego, morskiego klimatu i czystego, bogatego w jod powietrza. Bywalcy uzdrowiska cenią sobie źródła solankowe o leczniczych właściwościach oraz działanie dobroczynnej borowiny.

Miasto ma wiele ciekawych a jednocześnie łagodnych tras spacerowych i rowerowych. Warto odwiedzić największy na polskim wybrzeżu port jachtowy czy XIX-wieczne fortyfikacje na Wyspie Wolin: historyczny fort Gerharda i Podziemne Miasto, kompleks schronów z lat 30-tych XX wieku. W dzielnicy nadmorskiej pysznią się zabytkowe pensjonaty z przełomu XIX i XX wieku, kiedy Świnoujście przeżywało największy rozkwit.

Warto przespacerować się także Transgraniczną Promenadą Świnoujście-Heringsdorf – najdłuższą promenadą nadmorską w Europie. Najlepszy widok na to otwarte na świat miasto roztacza się ze szczytu najwyższej na polskim wybrzeżu latarni morskiej. Na taras widokowy tej wysokiej na niemal 65 metrów XIX-wiecznej budowli wiedzie aż 308 schodów.

Z portu odpływają promy do Ystad, Kopenhagi i na Bornholm, a do odległych o zaledwie kilka kilometrów cesarskich kurortów z centrum Świnoujścia wyrusza Uznamska Kolejka Uzdrowiskowa.

MP

Warto wiedzieć

Najwyższa nad Bałtykiem latarnia morska: taras widokowy, wystawa latarnictwa i ratownictwa morskiego; czynne: I‑III, XI‑XII – 10:00‑16:00; IV‑VI, IX‑X – 10:00‑18:00; VII‑VIII – 9:00‑20:00. Wstęp: 6 zł/4 zł, ul. Bunkrowa 1, tel. 91 321 60 63.

Fort Gerharda – najstarszy obiekt fortyfikacyjny na wyspie Wolin, wybudowany w latach 1856‑1863, czynne: I‑IV, X‑XII – 10:00‑16:00; V, VI, IX – 10:00‑18:00; VII‑VIII – 10:00‑20:00. Wstęp: VI‑IX 15 zł/10 zł (z przewodnikiem); 12 zł/9 zł (bez przewodnika). Bilety łączone na Fort Gerharda i Podziemne Miasto – 23 zł/16 zł, ul. Bunkrowa 2, tel. 532 373 248, e-mail: fort@fort-gerharda.pl.

Noclegi. Uzdrowisko Świnoujście, tel. 91 321 44 52, e-mail: rezerwacje@uzdrowisko.pl, pok. 2-osobowy: 85-255 zł. Szkolne Schronisko Młodzieżowe, ul. Gdyńska 26, tel. 91 327 06 13, e-mail: schronisko@e-swinoujscie.pl, 2-osobowy z łazienką: 40 zł/os. Do ceny należy doliczyć opłatę za wypożyczenie pościeli 8 zł/os.

Dobry Tydzień

Zobacz również

  • Za co tak bardzo kochamy Warmię i Mazury? Bo można tam pożeglować, popływać kajakiem, poopalać się i... dobrze zjeść. Na głodomorów czekają wyjątkowe regionalne pyszności! więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.