Reklama
  • Piątek, 8 sierpnia 2014 (14:00)

    Rodzinny spływ Krutynią

Kto pokona tę piękną rzekę, będzie zachwycony. Przed wami jedna z napiękniejszych tras kajakowych w Europie, dostępna dla dorosłych i maluchów.

Nigdzie tak dobrze nie wypoczniecie jak nad wodą – każdy kajakarz wam to powie. Tyle że nie na każdy szlak można wyruszyć z pociechami. Który więc wybrać? „Do spławiania dzieci najlepsza jest Krutynia. Leniwie płynąca rzeka o płytkiej, ciepłej i cudownie czystej wodzie”, radzą znawcy w internecie.

Trasy dla każdego

Reklama

Może nie cała, bo na około stukilometrowym szlaku są też miejsca trudniejsze, ale dwudniowy spływ na trasie Krutyń-Ukta (12 km) i dalej z Ukty do Iznoty (14 km) łatwo pokonają nawet niedoświadczeni kajakarze z dziećmi.

Głębokość rzeki w okolicy wsi Krutyń wynosi ok. 1 m, co pozwala iść obok kajaka. Nie mówiąc o tym, że kto chce, może zakończyć spływ po paru kilometrach. Na przepłynięcie całego szlaku warto przeznaczyć 7–8 dni.

Ten długi spływ można zacząć w Sorkwitach, a zakończyć w Rucianem-Nidzie, po drodze pokonując kilka jezior. Noclegi i sprzęt do pływania można zarezerwować wcześniej: oferty znajdziecie w internecie.

Z nurtem rzeki

Przed wami wiele radości i niezapomnianych wrażeń. Nie chodzi „tylko” o mazurskie krajobrazy: lasy, jeziora, malownicze domki, które się przeglądają nieśmiało w czystej wodzie.

Wśród śpiewu ptaków przepłyniecie przez pola nenufarów, w mijanych rezerwatach Puszczy Piskiej zobaczycie tzw. pływające wyspy („kożuchy” torfowców) i wielkie, bardzo stare drzewa. Są też atrakcje innego rodzaju, np. dawny klasztor rosyjskich starowierców nad jeziorem Duś w Wojnowie.

Możecie również złożyć wizytę Galindom. W Iznocie działa wyjątkowy ośrodek turystyczny, który wystrojem wnętrz i za- gospodarowaniem terenu nawiązuje do kultury dawnych pogańskich mieszkańców tej ziemi. Są tam m.in. lochy demonów, studnie głodowe i skansen.

Przydatne informacje

Jak dojechać

☛ Zależy, gdzie chcecie startować. Wieś Krutyń znajduje się 10 km od Rucianego-Nidy, a 15 km od Mikołajek. Sorkwity ok. 12 km od Mrągowa i ok. 50 km od Olsztyna.

Jak zorganizować

☛ Nad Krutynią działa wiele firm kajakowych, które przywożą sprzęt pływający na brzeg i odbierają go „na telefon”: www.kajaki-mazury.pl www.kajaki.net.pl czy www.kajaki.pl Wynajęcie na spływ jednodniowy 2-osobowego kajaka kosztuje 40-45 zł, a 4-osobowego canoe 55-65 zł.

Na trasie znajdują się pola namiotowe (np. na Wyspie Owczej na jeziorze Białym czy nad jeziorem Zyzdrój Mały), a kwatery agroturystyczne niemal we wszystkich mijanych miejscowościach.

Dokąd jeszcze z rodziną

☛ Dolny bieg Brdy na Kaszubach. Trasa wiedzie przez Tucholski Park Krajobrazowy. Start np. z leśniczówki Mylof, obok restauracji Aga w której serwują znakomite pstrągi.

☛ Słupia na Pomorzu – emocjonująca trasa dla bardziej doświadczonych. Na odcinku Sulęczyno-Gałęzów można spotkać orła bielika, orlika krzykliwego, kanię rdzawą, gągoła, puchacza – ptaki wpisane do „Polskiej czerwonej księgi zwierząt” gatunków ginących.

☛ Wieprz (od zalewu w Nieliszu w stronę Dobryniowa) – na Lubelszczyźnie. Na trasie m.in. pałac w Tarnogórze.

☛ Biebrza – wyprawa na spotkanie z łosiem – królem bagien i tysiącami ptaków żyjących na biebrzańskich rozlewiskach.

☛ Pisa – od Jez. Roś do mostu u ujścia do Narwi koło Nowogrodu, gdzie zwiedzicie wspaniały skansen kurpio wski. Szlak łatwy, typowo nizinny, wijący się wśród niewielkich wyniesień terenu.

Naj
Więcej na temat:rodzinny | kto | trasy | NAD

Zobacz również

  • Wymarzone miejsce na urlop. Setki jezior połączonych siecią wodnych kanałów, piasz czyste plaże, przejrzysta woda. Cuda natury, które po dziś dzień zachwycają nie tylko artystów. więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.