Reklama
  • Piątek, 8 sierpnia 2014 (14:00)

    Rodzinny spływ Krutynią

Kto pokona tę piękną rzekę, będzie zachwycony. Przed wami jedna z napiękniejszych tras kajakowych w Europie, dostępna dla dorosłych i maluchów.

Nigdzie tak dobrze nie wypoczniecie jak nad wodą – każdy kajakarz wam to powie. Tyle że nie na każdy szlak można wyruszyć z pociechami. Który więc wybrać? „Do spławiania dzieci najlepsza jest Krutynia. Leniwie płynąca rzeka o płytkiej, ciepłej i cudownie czystej wodzie”, radzą znawcy w internecie.

Trasy dla każdego

Reklama

Może nie cała, bo na około stukilometrowym szlaku są też miejsca trudniejsze, ale dwudniowy spływ na trasie Krutyń-Ukta (12 km) i dalej z Ukty do Iznoty (14 km) łatwo pokonają nawet niedoświadczeni kajakarze z dziećmi.

Głębokość rzeki w okolicy wsi Krutyń wynosi ok. 1 m, co pozwala iść obok kajaka. Nie mówiąc o tym, że kto chce, może zakończyć spływ po paru kilometrach. Na przepłynięcie całego szlaku warto przeznaczyć 7–8 dni.

Ten długi spływ można zacząć w Sorkwitach, a zakończyć w Rucianem-Nidzie, po drodze pokonując kilka jezior. Noclegi i sprzęt do pływania można zarezerwować wcześniej: oferty znajdziecie w internecie.

Z nurtem rzeki

Przed wami wiele radości i niezapomnianych wrażeń. Nie chodzi „tylko” o mazurskie krajobrazy: lasy, jeziora, malownicze domki, które się przeglądają nieśmiało w czystej wodzie.

Wśród śpiewu ptaków przepłyniecie przez pola nenufarów, w mijanych rezerwatach Puszczy Piskiej zobaczycie tzw. pływające wyspy („kożuchy” torfowców) i wielkie, bardzo stare drzewa. Są też atrakcje innego rodzaju, np. dawny klasztor rosyjskich starowierców nad jeziorem Duś w Wojnowie.

Możecie również złożyć wizytę Galindom. W Iznocie działa wyjątkowy ośrodek turystyczny, który wystrojem wnętrz i za- gospodarowaniem terenu nawiązuje do kultury dawnych pogańskich mieszkańców tej ziemi. Są tam m.in. lochy demonów, studnie głodowe i skansen.

Przydatne informacje

Jak dojechać

☛ Zależy, gdzie chcecie startować. Wieś Krutyń znajduje się 10 km od Rucianego-Nidy, a 15 km od Mikołajek. Sorkwity ok. 12 km od Mrągowa i ok. 50 km od Olsztyna.

Jak zorganizować

☛ Nad Krutynią działa wiele firm kajakowych, które przywożą sprzęt pływający na brzeg i odbierają go „na telefon”: www.kajaki-mazury.pl www.kajaki.net.pl czy www.kajaki.pl Wynajęcie na spływ jednodniowy 2-osobowego kajaka kosztuje 40-45 zł, a 4-osobowego canoe 55-65 zł.

Na trasie znajdują się pola namiotowe (np. na Wyspie Owczej na jeziorze Białym czy nad jeziorem Zyzdrój Mały), a kwatery agroturystyczne niemal we wszystkich mijanych miejscowościach.

Dokąd jeszcze z rodziną

☛ Dolny bieg Brdy na Kaszubach. Trasa wiedzie przez Tucholski Park Krajobrazowy. Start np. z leśniczówki Mylof, obok restauracji Aga w której serwują znakomite pstrągi.

☛ Słupia na Pomorzu – emocjonująca trasa dla bardziej doświadczonych. Na odcinku Sulęczyno-Gałęzów można spotkać orła bielika, orlika krzykliwego, kanię rdzawą, gągoła, puchacza – ptaki wpisane do „Polskiej czerwonej księgi zwierząt” gatunków ginących.

☛ Wieprz (od zalewu w Nieliszu w stronę Dobryniowa) – na Lubelszczyźnie. Na trasie m.in. pałac w Tarnogórze.

☛ Biebrza – wyprawa na spotkanie z łosiem – królem bagien i tysiącami ptaków żyjących na biebrzańskich rozlewiskach.

☛ Pisa – od Jez. Roś do mostu u ujścia do Narwi koło Nowogrodu, gdzie zwiedzicie wspaniały skansen kurpio wski. Szlak łatwy, typowo nizinny, wijący się wśród niewielkich wyniesień terenu.

Naj
Więcej na temat:rodzinny | kto | trasy | NAD

Zobacz również

  • Podobo dzieje latarni morskiej w tym miejscu sięgają aż XVII wieku. Mówi o tym legenda.Otóż o diabelską skałę, która według rybaków topi wszystkie statki, które się tylko do niej zbliżą, miał się... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.