Reklama
  • Wtorek, 27 sierpnia 2013 (09:05)

    Pojezierze Wałeckie

Na początek zagadka: jak to możliwe, by przedmioty toczyły się… pod górkę? Tego wciąż nie wiadomo, ale takie zjawisko zaobserwowano na „Magicznej Górce” znajdującej się w lasach między Strącznem a Rutwicą. To właśnie tutaj samochody same jeżdżą pod górę, a przedmioty, które powinny się staczać – zatrzymują się.

Wyjaśnienia można szukać w dawnych podaniach. A było to tak. Uboga Elżbieta z synkiem na rękach znalazła wejście do podziemnego skarbu. Weszła do środka, ale zaślepiła ją chciwość. Wyszła z kosztownościami, a zapomniała o dziecku.

Reklama

Przeklęła skarby i cały rok czekała aż w noc świętojańską ponownie otworzy się tajemne wejście. Gdy odzyskała dziecko – swój największy skarb – z radości upuściła dzban z wodą. A ta popłynęła w górę, na powierzchnię. I odtąd w tym miejscu przedmioty wiedzione tajemniczą siłą przemieszczają się do góry.

A skąd wzięło się w okolicy tyle jezior? Wedle legendy Bóg skończył stworzenie świata i przyjrzał się swemu dziełu: w jednym miejscu widział strzeliste góry, w innym oceany. Lecz gdy spojrzał na okolice dzisiejszego Wałcza posmutniał, bo ten zakątek Ziemi wydał mu się mało urodziwy.

Zapłakał, a łzy, spadając na ziemię, zmieniły się w jeziora, stając się największym skarbem tej ziemi. By go lepiej poznać, trzeba wybrać się na spacer po lasach. Przy odrobinie szczęścia może uda się zobaczyć jelenia, łosia lub bobra.

Tego ostatniego najlepiej wypatrywać z kajaka. Szlak turystyczny „Wielka Pętla Wałecka” wiedzie nas przez 45 kilometrów i 6 malowniczych jezior.

Na koniec warto odwiedzić zamek w Tucznie, by posłuchać pięknej historii o miłości sokolnika i kasztelanowej. Ich duchy do dziś pojawiają się na murach i w świetle księżyca odnawiają przysięgę miłości.

Pojezierze Wałeckie

Pojezierze Wałeckie znajduje się na terenach Pomorza Zachodniego. Jego największym miastem jest Wałcz położony na skrzyżowaniu dróg krajowych 22 i 10.

Pojezierze obejmuje 166 jezior, z których najważniejszymi są: Bytyń Wielki, jeziora Tuczno i Liptowskie (koło Tuczna), jeziora Raduń, Zamkowe i Dybrzno (koło Wałcza) oraz jezioro Zdbiczno (na północ od Wałcza).

Ze Szczecina i Poznania dojedziemy też PKS lub pociągiem. Najwygodniej jest przyjechać tu własnym samochodem. Informacja turystyczna Centrum Informacji Turystycznej – od poniedziałku do piątku 8-16.00, tel. 067 381- 95-60, wck.cit@wck.info.pl Kontakt Plac Zesłańców Sybiru 3, Wałcz, Małgorzata Pawlewicz; e-mail: m.pawlewicz@wck.info.pl.

Wypożyczalnia rowerów - Wałcz, ul. Chłodna 20, tel. 695-385-970, cena 5 zł za godzinę, 30 zł za dobę, www.bicyklista.pl. Wypożyczalnia rowerów Bazyl Kajak, cena – od 25 zł za dzień, tel. 691-399-543, bazylkajak.walcz.net.

Przewodniki

„Zachodniopomorskie. Przewodnik + atlas”, wyd. Demart, cena od 28 zł; „Polska, 101 wycieczek”, Carta Blanca, cena 45 zł; „Legendy i podania Krajny i Pojezierza Wałeckiego”, Beata Stankiewicz, wydawnictwo Region, cena ok. 18 zł.

AOK

Świat & Ludzie
Więcej na temat:wielki

Zobacz również

  • Karol Wojtyła najbardziej ukochał góry. To oczywiste, wychował się blisko nich. Miał jednak też swoje miejsce na drugim końcu Polski... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.