Reklama
  • Środa, 25 września 2013 (10:06)

    Odkryj Ustkę

Na spotkanie z Ustką wyruszamy z ul. Kardynała Wyszyńskiego. Znajdujący się tam kościół Najświętszego Zbawiciela został wzniesiony w XIX wieku, gdy świątynia przy porcie stała się za mała, by pomieścić wiernych. Tyle, że w czasie jego budowy mieszkańcy okazywali swe niezadowolenie z wybranej lokalizacji. W owych czasach bowiem było to już poza wioską!

Zdjęcie

/Mat. Redakcyjne
/Mat. Redakcyjne

Skromna wioska rybacka w ostatnich kilkunastu latach zmieniła się nie do poznania.

By podziwiać zabytkowe chaty szachulcowe, najlepiej przespacerować się między ulicami Marynarki Polskiej i Kosynierów. Jeśli dotrzemy tu wieczorem, zachwyci nas nowa atrakcja: podświetlona fontanna, której kolorowe strumienie zdają się tańczyć w rytm muzyki morza. Stąd niedaleko już do portu i na molo. Niewielu ze spacerujących wie, że pierwotnie mola obramowujące wejście do portu były zbudowane z wypełnionych kamieniami drewnianych skrzyń!

Reklama

Z pewnością jednak nie wytrzymałyby one tej liczby turystów, którzy co dzień nim spacerują. Od 2010 roku wszyscy przystają tu przed nowo postawionym pomnikiem Usteckej Syrenki, która zdaje się wypatrywać kogoś na morzu. Z jej postacią związana jest legenda o biednej wdowie Maruszy. Jej syn Gwidon, by utrzymać rodzinę, wypływał na połowy.

Gdy pewnego razu długo nie wracał, wypatrująca go matka straciła wzrok. Ulitowała się nad nieszczęsną syrenka, co dzień przynosząc jej łososia, aż pewnego dnia nakazała rybią łuską potrzeć oczy. Jakaż była radość Maruszy, gdy nie tylko odzyskała wzrok, ale i zobaczyła powracającą łódź syna! Sądząc po liczbie odwiedzających Syrenkę turystów, mają oni chyba do niej jakieś ważne sprawy... Nie tylko dlatego ostatnie dni lata warto spędzić w urokliwej Ustce.

Anna Olej-Kobus

Dojazd jest łatwy. Ustka znajduje się 18 km od Słupska. Z tego miasta można dojechać autobusami prywatnych firm lub PKS. Do Ustki prowadzi linia kolejowa z Piły.

Samochodem trafimy tam, jadąc drogą krajową 22. Warto pamiętać, że w sezonie (także we wrześniu, choć w mniejszym stopniu) są spore problemy z zaparkowaniem auta blisko plaży.

Informacja turystyczna: Przy Urzędzie Gminy Ustka (ul. Piotra Dunina 24) zainstalowano infomat (ekran dotykowy) gdzie dowiemy się m. in. o wydarzeniach kulturalnych, ścieżkach rowerowych, szlakach turystycznych, miejscach kultury, muzeach, rozkładzie jazdy środków komunikacji, repertuarze kin itd.

Miejskie Centrum Informacji Turystycznej w sezonie:

poniedziałek-sobota 8-20, niedziela 10-17.

poza sezonem: poniedziałek-piątek 9-17, sobota 9-13.

Marynarki Polskiej 87 tel. 59 814-71-70

Muzeum Ziemi Usteckiej ul. Marynarki Polskiej 62A czynne od wtorku do soboty w godz. 10-17.

Przewodniki

„Anioły i Demony. Tropiąc herbową syrenkę”, Marcin Barnowski, Ustka www.lot.ustka.pl/flipbooks.html – można legalnie pobrać przewodniki i plan. Warto! „Polska Niezwykła – Turystyczny atlas Pomorze”, wydawnictwo Demart

Internet – polecamy

www.lot.ustka.pl bogactwo informacji www.ustka.info.pl

Świat & Ludzie
Więcej na temat:ustka | Muzeum Ziemi Usteckiej | muzeum

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.