Reklama
  • Piątek, 7 sierpnia 2015 (13:00)

    Najpiękniejsze polskie plaże w mieście!

Wylegiwać się na rozgrzanym piasku... Marzenie! Może się ono spełnić nie tylko nad morzem. Nad polskimi rzekami w wielu miastach plaże są coraz ładniejsze i… zatłoczone.

Nad Odrą we Wrocławiu. Weekend na leżaku lub kajakiem... za granicę

We Wrocławiu nie brakuje miejsc, gdzie można uciec od zgiełku dużego miasta. Jedno z najpopularniejszych to Kafe Plaża, za mostem Zwierzynieckim.

Tony piasku, leżaki i bar... Chętnie odwiedzane są także nadodrzańskie wały. Na Odrze i kanałach też jest duży ruch – zarówno w dzień, jak i nocą, bo wtedy widok rozświetlonego Wrocławia jest bardzo urokliwy. Na wodzie i na brzegach toczy się życie nocne...

Reklama

Wrocławskie kanały to cały system większych i mniejszych dróg wodnych, którymi można popłynąć do Berlina, a nawet do Francji!

Część kanałów to stare drogi wodne powstałe jeszcze w XVII wieku. Większość z nich uzdatniono do żeglugi w XIX i XX w., budując śluzy, jazy, nabrzeża, a także wrota wodne.

Obecnie na kanałach odbywają się rejsy turys tyczne białej floty. Powstaje też coraz więcej miejsc, gdzie można wypożyczyć kajak lub łód kę, by podziwiać panoramę Wrocławia z wody.

A jak wiadomo – Odra to rzeka graniczna, więc pływają nią nie tylko Polacy, ale też turyści zza zachodniej granicy. Niebawem, gdy przybędzie przystani i marin, goście z Zachodu będą mogli liczyć na więcej wygód dla wodniaków.

Ale ciekawe! Bardzo urokliwe są również... wyspy na Odrze oraz oczywiście łączące je mosty i mostki. A najwięcej wysepek jest w okolicach Starego Miasta.

Nad Wisłą w Warszawie od strony praskiej

W stolicy najsłynniejszą plażą jest ta usypana sztucznie pod mostem Poniatowskiego na prawym brzegu Wisły. Na plażę można podjechać rowerem, ale można też przypłynąć promem z lewego brzegu, by uniknąć tłoku i korków na moście.

Można się tu opalać, grać w piłkę, rozpalić grill. Na słonecznej plaży często są koncerty. Życie towarzyskie toczy się również wieczorem: młodzież urządza imieniny i urodziny, świętuje zakończenie roku szkolnego i zdane egzaminy. Ale ciekawe!

Dlaczego właśnie pod mostem Poniatowskiego stworzono plażę? Bo tu była największa i najładniejsza naturalna piaszczysta łacha na Wiśle i łatwo ją było powiększyć.

W tym miejscu zresztą nadal tworzą się łachy oparte o filary mostu. Jeszcze kilka lat temu w miejscu plaży był też las łęgowy. Obecnie przez pozostałą jego część prowadzi jedna z najpiękniejszych krajobrazowo ścieżek rowerowych.

Spacerkiem ze Starego Miasta na Poznańską ...Wenecję

Trzy poznańskie plaże miejskie nad rzeką od kilku lat są jedną z atrakcji miasta. Pierwsza z plaż znajduje się w starym korycie Warty na Chwaliszewie, między mostami Rocha i Chrobrego. Rozciąga się z niej piękna panorama na poznańską bazylikę. Niegdyś w miejscu tej plaży była wyspa na Warcie.

Teraz plaża nazywana jest Poznańską Wenecją. Na miejscu można wypożyczyć sprzęt wodny i motorówki, a nad plażą jest kawiarenka. Dla plażowiczów chcących aktywnie spędzać czas organizatorzy przygotowali boisko do gry w siatkówkę. Odbywają się tu również koncerty, imprezy plenerowe oraz różne warsztaty artystyczne. Kolejne plaże to: ta w parku Szelągowskiego (Stare Winogrady) oraz w pobliżu mostu Królowej Jadwigi, od strony ronda Rataje. Ale ciekawe!

„Miasto wraca nad rzekę” – tak nazywał się projekt utworzenia poznańskich plaż. Na ich usypanie zużyto kilkaset tysięcy ton piasku. Symbolem powrotu miasta nad rzekę są też statki pasażerskie wypływające z przystani jachtowej w starym porcie. Statki wróciły na Wartę w Poznaniu... po kilkudziesięciu latach przerwy! Do dyspozycji mieszkańców i turystów są: „Bajka”, „Biała Dama” i „Karolinka”.

Nad Liwcem w Kamieńczyku. Dzika plaża i biwak pod namiotem

Płytka woda, piaszczyste dno i niskie brzegi Liwca stanowią doskonałe miejsce na wypoczynek. Tak jest na przykład w okolicach Kamieńczyka, wsi z gospodarstwami agroturystycznymi i galeriami miejscowych artystów.

A dalej na południe, nad samym Liwcem, leży inna popularna miejscowość letniskowa – Urle, otoczona lasami pełnymi borówek, jagód, jeżyn i malin. Ale ciekawe! Kamieńczyk był w XV w. znanym miastem, z dworem królewskim, ratuszem, klasztorem i kościołami. Kilka kilometrów od Kamieńczyka znajduje się sanktuarium w Loretto z klasztorem sióstr loretanek.

Nad Wisłą w Toruniu. Pięknie, zabytkowo i światowo!

W Toruniu, bezpośrednio z Rynku Staromiejskiego przechodzi się nad Wisłę – to dystans zaledwie kilkuset metrów. Rozciąga się tu Bulwar Filadelfijski (ulica między Starówką a Wisłą), nazwany tak na cześć partnerskiego dla Torunia miasta – Filadelfii. Przy bulwarze można usiąść, odpocząć, zrelaksować się.

Dużą atrakcją jest przejażdżka motorówką na drugi brzeg, skąd widok na stary Toruń zapiera dech w piersiach. Można wybrać się też na dłuższy rejs po Wiśle statkiem wycieczkowym. Ale ciekawe! Do lat siedemdziesiątych XX w. w miejscu bulwaru było nabrzeże portowe. Toruń był bowiem w dawnych czasach (głównie w średniowieczu) wielkim portem, gdzie przypływały statki dalekomorskie.

Dodatkowe wiadomości o opisanych miejscach

Warszawa. Informację o bezpłatnych przeprawach promowych na Wiśle i rozkład rejsów znajdziemy na stronie zarządu transportu miejskiego: www.ztm.waw.pl

Wrocław. O imprezach na plaży i w mieście dowiemy się w Centrum Informacji Turystycznej, tel. 71 346 15 34; mail: info@itwroclaw.pl oraz na stronie: www.wroclaw.pl Poznań. Plenerowe kino na plaży i inne atrakcje – informacja na str. miasta: www.poznan.pl

Toruń. Plaża miejska na Błoniach Nadwiślańskich czynna od 10.00 do 18.00 (leżaki gratis).

Kamieńczyk i okolice. Informacja o gospo- darstwach agroturystycznych i kwaterach na: www.naweekend.pl; www.eholiday.pl

Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Więcej na temat:Plaże | miasta | miasto | NAD | wroc | plaża | Toruń | marzenie | odra | Odra | stare

Zobacz również

  • Podobo dzieje latarni morskiej w tym miejscu sięgają aż XVII wieku. Mówi o tym legenda.Otóż o diabelską skałę, która według rybaków topi wszystkie statki, które się tylko do niej zbliżą, miał się... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.