Reklama
  • Piątek, 12 lipca 2013 (13:48)

    Mazury: Statkiem po wielkich jeziorach

Błękit jeziora dokoła, a tam w oddali gdzieś las... Pamiętacie słowa tej harcerskiej piosenki? Takie są właśnie Mazury! Kraina borów, wód i małych domków z czerwonymi dachami – raj dla spragnionych wypoczynku na łonie przyrody i… na wodzie.

Żeby w pełni docenić uroki tego malowniczego regionu, nie trzeba mieć patentu sternika ani wynajmować jachtu. Można się wybrać na rejs statkiem wycieczkowym. Porty białej floty znajdują się w Węgorzewie, Giżycku, Rydzewie, Rucianem-Nidzie, Rynie i Mikołajkach.

Dokąd popłynąć?

Reklama

Na przykład z Mikołajek do Rucianego-Nidy i z powrotem. Możecie się przez cały dzień opalać na pokładzie i zapomnieć o bożym świecie! Aha, w Rucianem przewidziano 1,5-godzinną przerwę, którą warto przeznaczyć na zjedzenie smażonej rybki na przystani. Bilet na taki rejs kosztuje 80 zł dla dorosłych i 60 zł dla dzieci (maluchy do 3 lat płyną bezpłatnie).

Kto lubi zwiedzać, nie musi wracać do Mikołajek. Może wyruszyć w dalszą trasę rowerem, z jednej z tamtejszych wypożyczalni. 6 km od Rucianego znajduje się słynna leśniczówka Pranie – ukochane miejsce poety Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego – opiewana przez niego w wielu wierszach. 8 km od Rucianego leży Wojnowo – wieś prawosławnych starowierców, którzy uciekli z Rosji i osiedli nad brzegiem Śniardw.

Do dzisiaj stoi tam ich klasztor (obok jest gospodarstwo turystyczne, gdzie można się zatrzymać). Dzieciaki pewnie chętnie się wybiorą do nietypowego zoo w Kadzidłowie, na terenie Puszczy Piskiej. Z bliska zobaczą tam oswojone jelenie, daniele, dziki. To w tym rejonie płynie rzeka Krutynia – jeden z najsłynniejszych w Europie szlaków kajakowych.

Przydatne informacje

Gdzie spać? Niedrogie kwatery agroturystyczne znajdziecie na portalach www.mojemazury.pl lub www.mazury.info.pl Oprócz niezliczonych hotelików, pensjonatów i pól biwakowych w regionie są także tanie schroniska, np. w Giżycku, przy ul. Turystycznej 1 czy w Reszlu przy ul. Krasickiego 7.

Gdzie jeść? Na rybkę wstąpcie np. do Smażalni Ryb w Kruklankach (przyjemne miejsce z ogródkiem nad rzeczką) lub do Chaty w Rucianem-Nidzie. W giżyckim Barze Omega zjecie niezłe pierogi ruskie. Lokal Bella w Mikołajkach oferuje dobry żur oraz smażoną sielawę. Jest tam też kącik dla rodzin z dziećmi. Restauracja działa też w mikołajskim Malajkinie (obok są 4 pokoje noclegowe oraz kino „Wojtek”), www.malajkino.pl

Naj

Zobacz również

  • Wymarzone miejsce na urlop. Setki jezior połączonych siecią wodnych kanałów, piasz czyste plaże, przejrzysta woda. Cuda natury, które po dziś dzień zachwycają nie tylko artystów. więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.