Reklama
  • Piątek, 10 lipca 2015 (13:05)

    Mazury. Kraina cudów na wyciągnięcie ręki

Dla wielu z nas wymarzone wakacje wiążą się z wodą. W Krainie Wielkich Jezior jest jej pod dostatkiem, a związanych z nią atrakcji nie sposób zliczyć.

Zdjęcie

/Arch./Wawa
/Arch./Wawa

Hej, Mazury,jak wy cudne! Gdzie jest taki drugi kraj! – pamiętacie słowa starej harcer- skiej piosenki? Zgodzi się z nimi każdy, kto odwiedzi ten region. To tu leżą Śniardwy i Mamry, dwa najwięk- sze akweny w Polsce, i tysiące mniejszych jezior. A lasy – ta osto- ja rzadkich ptaków i zwierząt – zajmują aż jedną trzecią powierzchni województwa! Otoczeni błękitem wody, który sięga po horyzont, upojeni zapachem tataraku, poczujecie wyjątkowość tej ziemi. Nie bez powodu Mazury były polskim kandyda- tem w światowym konkursie na 7 nowych cudów natury.

Reklama

Wszystkie tutejsze skarby są dostępne dla turystów. O miano letniej stolicy Polski konkurują Giżycko, Mikołajki i Ruciane-Nida. Z każdego z tych miasteczek można wybrać się w rejs statkiem białej floty, wypłynąć kajakiem lub żaglówką. Nad brzegami jezior, wśród łąk i lasów przycupnęły inne malownicze miejsco wości, w których też są kąpieliska i słoneczne plaże, na dodatek zachowało się wiele zabytków.

Zobaczycie w nich gotyckie kościoły i zamki krzyżackie – m.in. w Re szlu i w Rynie. Jest też szlak kwater hitlerowskich – z najważniejszą, w Gierłoży, należącą do wodza Trzeciej Rzeszy. Zachwyt budzi również barokowe sanktuarium w św. Lipce. Kto niepewnie czuje się na wodzie, może zwiedzać Mazury na rowerze. To najlepszy sposób, by je zjeździć wzdłuż i wszerz.

Gdzie jeść i spać

Kwater szukajcie na www.mojemazury.pl, w zakładce Baza usług turystycznych, Noclegi. Latem lepiej sobie wcześniej zarezerwować nocleg, bo przyjeżdża tu wiele osób.

Baza gastronomiczna jest spora, a lokalną atrakcją są smażalnie ryb. Statkiem po wielkich jeziorach Na stronie zeglugamazurska.com w zakładce Nasze porty są rozkłady rejsów, ich opis i czas trwania. Mazury w internecie www.szalonemazury.pl, mazurycudnatury.org, portal.warmia.mazury.pl, mazurycudnatury.org

Naj

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.