Reklama
  • Piątek, 10 lipca 2015 (13:05)

    Mazury. Kraina cudów na wyciągnięcie ręki

Dla wielu z nas wymarzone wakacje wiążą się z wodą. W Krainie Wielkich Jezior jest jej pod dostatkiem, a związanych z nią atrakcji nie sposób zliczyć.

Zdjęcie

/Arch./Wawa
/Arch./Wawa

Hej, Mazury,jak wy cudne! Gdzie jest taki drugi kraj! – pamiętacie słowa starej harcer- skiej piosenki? Zgodzi się z nimi każdy, kto odwiedzi ten region. To tu leżą Śniardwy i Mamry, dwa najwięk- sze akweny w Polsce, i tysiące mniejszych jezior. A lasy – ta osto- ja rzadkich ptaków i zwierząt – zajmują aż jedną trzecią powierzchni województwa! Otoczeni błękitem wody, który sięga po horyzont, upojeni zapachem tataraku, poczujecie wyjątkowość tej ziemi. Nie bez powodu Mazury były polskim kandyda- tem w światowym konkursie na 7 nowych cudów natury.

Reklama

Wszystkie tutejsze skarby są dostępne dla turystów. O miano letniej stolicy Polski konkurują Giżycko, Mikołajki i Ruciane-Nida. Z każdego z tych miasteczek można wybrać się w rejs statkiem białej floty, wypłynąć kajakiem lub żaglówką. Nad brzegami jezior, wśród łąk i lasów przycupnęły inne malownicze miejsco wości, w których też są kąpieliska i słoneczne plaże, na dodatek zachowało się wiele zabytków.

Zobaczycie w nich gotyckie kościoły i zamki krzyżackie – m.in. w Re szlu i w Rynie. Jest też szlak kwater hitlerowskich – z najważniejszą, w Gierłoży, należącą do wodza Trzeciej Rzeszy. Zachwyt budzi również barokowe sanktuarium w św. Lipce. Kto niepewnie czuje się na wodzie, może zwiedzać Mazury na rowerze. To najlepszy sposób, by je zjeździć wzdłuż i wszerz.

Gdzie jeść i spać

Kwater szukajcie na www.mojemazury.pl, w zakładce Baza usług turystycznych, Noclegi. Latem lepiej sobie wcześniej zarezerwować nocleg, bo przyjeżdża tu wiele osób.

Baza gastronomiczna jest spora, a lokalną atrakcją są smażalnie ryb. Statkiem po wielkich jeziorach Na stronie zeglugamazurska.com w zakładce Nasze porty są rozkłady rejsów, ich opis i czas trwania. Mazury w internecie www.szalonemazury.pl, mazurycudnatury.org, portal.warmia.mazury.pl, mazurycudnatury.org

Naj

Zobacz również

  • Wymarzone miejsce na urlop. Setki jezior połączonych siecią wodnych kanałów, piasz czyste plaże, przejrzysta woda. Cuda natury, które po dziś dzień zachwycają nie tylko artystów. więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.