Reklama
  • Poniedziałek, 29 sierpnia 2016 (14:05)

    Kajakiem szlakiem papieża

Karol Wojtyła najbardziej ukochał góry. To oczywiste, wychował się blisko nich. Miał jednak też swoje miejsce na drugim końcu Polski...

Była druga połowa lipca 1954 r. 9-osobowa grupa kajakarzy, wśród których znajdował się również ks. Karol Wojtyła, rozpoczynała na jeziorze Wigry kilkunastodniowy spływ. Pierwotna trasa wiodła z Suwałk rzeką Czarną Hańczą do Kanału Augustowskiego i portu w Augustowie.

Wyprawa licząca ponad 100 km zajęła grupie dwa tygodnie

Grupa nie spieszyła się, robiono częste postoje, a nocowano pod namiotami lub w stodołach. W tej wyprawie liczyło się piękno przyrody, wyciszenie i modlitwa. Jednym z początkowych przystanków spływu był dawny klasztor Kamedułów na jeziorze Wigry.

Reklama

Karol Wojtyła zawitał tu również w 1999 r. już jako papież podczas siódmej pielgrzymki do ojczyzny. W poklasztornych zabudowaniach przygotowano wówczas dla papieża apartament, który obecnie można zwiedzać. Kolejną miejscowością gdzie upamiętniono pobyt Karola Wojtyły jest Mikaszówka. Stoi tu drewniany kościół św. Marii Magdaleny.

W 1954 r. przyszły święty odprawił tam Mszę Świętą dla uczestników spływu. Jednak początki znajomości z tutejszym księdzem nie były obiecujące.

Miejscowi do dziś opowiadają, jak przyszły papież został przepędzony przez proboszcza, gdy zaszedł na plebanię z pytaniem o nocleg. Przyszedł od strony pola, ubrany w szorty... Zdziwił się proboszcz, gdy tego samego dnia ten sam człowiek pojawił się u niego pod koloratką.

W Studzienicznej na brzegu jeziora wzniesiono pomnik Jana Pawła II. Na tablicy wyryto Jego słowa z 1999 r.: „Byłem tu wiele razy, ale jako Papież po raz pierwszy i chyba ostatni”.

Końcowy etap szlaku z jeziora Studzienicznego do portu w Augustowie można pokonać statkiem. Taki rejs (ale w przeciwnym kierunku) na pokładzie statku Serwy latem 1999 r. odbył papież. Na górnym pokładzie „miejsce papieskie” to pierwsza ławka z przodu – siedzenie przy lewej burcie.

M&M Osip-Pokrywka

Wigry Augustów

Kajakowy Szlak Papieski z Wigier do Augustowa prowadzi przez następujące miejscowości: Stary Folwark – Maćkowa Ruda – Buda Ruska – Wysoki Most – Studziany Las – Tartaczysko – Frącki – Rygol – Serwy – Studzieniczna – Augustów.

Trasa liczy 97,5 km i należy do łatwych szlaków kajakowych. Orientacyjny czas na pokonanie całej trasy to 4-5 dni. W sezonie na tym szlaku jest spory tłok. Pierwsza część spływu wiedzie wzdłuż nurtu rzeki Czarna Hańcza, natomiast druga od miejscowości Rygol prowadzi Kanałem Augustowskim.

Kanał został zbudowany w latach 30. XIX wieku jako część drogi wodnej łączącej drogą okrężną górną Wisłę z Bałtykiem przez dopływy Niemna. Kanał liczy 102 km, z czego 80 km z 18 śluzami znajduje się po stronie polskiej.

Noclegi na szlaku wodnym: Najtańszą i najbardziej niezależną formą noclegu jest biwak, jednak wymaga zabrania do kajaka namiotu i śpiwora. Wówczas, bez względu na tempo przemieszczania się, zawsze można znaleźć miejsce na obozowisko w cenie 5-10 zł/osobę. Wzdłuż szlaku działają również gospodarstwa agroturystyczne, które wynajmują kwatery w cenie od 25 zł od osoby.

Zorganizowaną formą noclegu dla kajakowiczów są stanice wodne PTTK (m.in. Stary Folwark, Frącki, Jałowy Róg, Serwy). Za nocleg w pokoju 2-osobowym zapłacimy około 40 zł od osoby. Droższy, ale bardziej komfortowy jest nocleg w nowoczesnych pensjonatach (np. www.sirvis.pl)

Świat & Ludzie

Zobacz również

  • Wymarzone miejsce na urlop. Setki jezior połączonych siecią wodnych kanałów, piasz czyste plaże, przejrzysta woda. Cuda natury, które po dziś dzień zachwycają nie tylko artystów. więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.