Reklama
  • Poniedziałek, 29 sierpnia 2016 (14:05)

    Kajakiem szlakiem papieża

Karol Wojtyła najbardziej ukochał góry. To oczywiste, wychował się blisko nich. Miał jednak też swoje miejsce na drugim końcu Polski...

Była druga połowa lipca 1954 r. 9-osobowa grupa kajakarzy, wśród których znajdował się również ks. Karol Wojtyła, rozpoczynała na jeziorze Wigry kilkunastodniowy spływ. Pierwotna trasa wiodła z Suwałk rzeką Czarną Hańczą do Kanału Augustowskiego i portu w Augustowie.

Wyprawa licząca ponad 100 km zajęła grupie dwa tygodnie

Grupa nie spieszyła się, robiono częste postoje, a nocowano pod namiotami lub w stodołach. W tej wyprawie liczyło się piękno przyrody, wyciszenie i modlitwa. Jednym z początkowych przystanków spływu był dawny klasztor Kamedułów na jeziorze Wigry.

Reklama

Karol Wojtyła zawitał tu również w 1999 r. już jako papież podczas siódmej pielgrzymki do ojczyzny. W poklasztornych zabudowaniach przygotowano wówczas dla papieża apartament, który obecnie można zwiedzać. Kolejną miejscowością gdzie upamiętniono pobyt Karola Wojtyły jest Mikaszówka. Stoi tu drewniany kościół św. Marii Magdaleny.

W 1954 r. przyszły święty odprawił tam Mszę Świętą dla uczestników spływu. Jednak początki znajomości z tutejszym księdzem nie były obiecujące.

Miejscowi do dziś opowiadają, jak przyszły papież został przepędzony przez proboszcza, gdy zaszedł na plebanię z pytaniem o nocleg. Przyszedł od strony pola, ubrany w szorty... Zdziwił się proboszcz, gdy tego samego dnia ten sam człowiek pojawił się u niego pod koloratką.

W Studzienicznej na brzegu jeziora wzniesiono pomnik Jana Pawła II. Na tablicy wyryto Jego słowa z 1999 r.: „Byłem tu wiele razy, ale jako Papież po raz pierwszy i chyba ostatni”.

Końcowy etap szlaku z jeziora Studzienicznego do portu w Augustowie można pokonać statkiem. Taki rejs (ale w przeciwnym kierunku) na pokładzie statku Serwy latem 1999 r. odbył papież. Na górnym pokładzie „miejsce papieskie” to pierwsza ławka z przodu – siedzenie przy lewej burcie.

M&M Osip-Pokrywka

Wigry Augustów

Kajakowy Szlak Papieski z Wigier do Augustowa prowadzi przez następujące miejscowości: Stary Folwark – Maćkowa Ruda – Buda Ruska – Wysoki Most – Studziany Las – Tartaczysko – Frącki – Rygol – Serwy – Studzieniczna – Augustów.

Trasa liczy 97,5 km i należy do łatwych szlaków kajakowych. Orientacyjny czas na pokonanie całej trasy to 4-5 dni. W sezonie na tym szlaku jest spory tłok. Pierwsza część spływu wiedzie wzdłuż nurtu rzeki Czarna Hańcza, natomiast druga od miejscowości Rygol prowadzi Kanałem Augustowskim.

Kanał został zbudowany w latach 30. XIX wieku jako część drogi wodnej łączącej drogą okrężną górną Wisłę z Bałtykiem przez dopływy Niemna. Kanał liczy 102 km, z czego 80 km z 18 śluzami znajduje się po stronie polskiej.

Noclegi na szlaku wodnym: Najtańszą i najbardziej niezależną formą noclegu jest biwak, jednak wymaga zabrania do kajaka namiotu i śpiwora. Wówczas, bez względu na tempo przemieszczania się, zawsze można znaleźć miejsce na obozowisko w cenie 5-10 zł/osobę. Wzdłuż szlaku działają również gospodarstwa agroturystyczne, które wynajmują kwatery w cenie od 25 zł od osoby.

Zorganizowaną formą noclegu dla kajakowiczów są stanice wodne PTTK (m.in. Stary Folwark, Frącki, Jałowy Róg, Serwy). Za nocleg w pokoju 2-osobowym zapłacimy około 40 zł od osoby. Droższy, ale bardziej komfortowy jest nocleg w nowoczesnych pensjonatach (np. www.sirvis.pl)

Świat & Ludzie

Zobacz również

  • Żeglarze znają to miejsce ze zmiennych wiatrów i nazywają je bieszczadzkim morzem. Choć Jezioro Solińskie, bo o nim mowa, jest sztucznym zbiornikiem, urlop tu będzie niezapomniany. więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.