Reklama
  • Piątek, 2 września 2016 (13:00)

    Jezioro Solińskie - wypoczynek i atrakcje okolicy

Żeglarze znają to miejsce ze zmiennych wiatrów i nazywają je bieszczadzkim morzem. Choć Jezioro Solińskie, bo o nim mowa, jest sztucznym zbiornikiem, urlop tu będzie niezapomniany.

Reklama

Któż nie słyszał piosenki o zielonych wzgórzach nad Soliną... To urokliwe miejsce godne jest uwiecznienia w piosence – góry, lasy... I zalew, w którym z dnia na dzień poziom wody może się zmienić nawet o 1 m! Czasami, gdy jest bardzo niski, wynurza się tajemnicza wysepka zwana Zjawą...

Na J. Solińskim jest niezwykła atrakcja – zapora

Ma prawie 82 m wysokości i 664 m długości i jest najwyższą taką konstrukcją w Polsce. Wybudowano ją, by ujarzmić San, który zalewał okoliczne pola i wsie.

Po zaporze można spacerować, a nawet zwiedzić hydroelektownię od środka – docieramy wtedy aż 6 metrów poniżej lustra wody.

To nie tylko raj dla turystów, ale i dla kuracjuszy

W Polańczyku – najbardziej znanej miejscowości nad Soliną – leczy się m.in. choroby układu oddechowego i moczowego oraz choroby kobiece.

Doskonałym miejscem wędrówek są okolice wsi: Wołkowyja, Bukowiec, Chrewt, i oczywiście Połoniny: Caryńska i Wetlińska oraz rozległy szczyt – Tarnica.

Dla dzieci zaś największą frajdą będzie przejażdżka bieszczadzką kolejką wąskotorową.

Co zobaczyć, gdzie nocować

Zwiedzanie zapory i Elektrowni Wodnej w Solinie – bilety indywidualne od 13 zł do 18 zł.

Uwaga! Temperatura w elektrowni wynosi 7 st. C, konieczna jest ciepła odzież. Więcej informacji: solina.pl

Szlak Architektury Drewnianej: oprócz Piątkowej warto zobaczyć m.in. cerkwie: w Smolniku nad Sanem, Ustrzykach Dolnych, Czarnej, Równi, Bystrem koło Michniowca.

Tanie kwatery: prywatne i w gospodarstwach agro turystycznych znajdziesz na: www.bieszczady.pl www.twojebieszczady.net

Atrakcje w okolicy

1. Cerkiew św. Dymitra w Piątkowej jest jedną z ponad 150 drewnianych cerkwi w Bieszczadach. W wielu znajdują się muzea z drewnianymi ikonastasami wypełnionymi drewnianymi ikonami. Cerkiew w Piątkowej leży na Szlaku Architektury Drewnianej, jest filią Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.

2. Krzemień i Bukowska. Krzemień to drugi co do wielkości szczyt Bieszczad. Połonina Bukowska zaś to przełęcz w zachodnich Bieszczadach z pięknymi widokami na pasmo Halicza oraz Bukowego Berda.

3. Korona Zapory Solińskiej . To miejsce spacerów wszystkich odwiedzających to niezwykłe miejsce.

4. Przystań białej floty w Solinie: można tu wsiąść na statek turystyczny i opłynąć zalew.

Tekst pochodzi z magazynu

Tina

Zobacz również

  • Wymarzone miejsce na urlop. Setki jezior połączonych siecią wodnych kanałów, piasz czyste plaże, przejrzysta woda. Cuda natury, które po dziś dzień zachwycają nie tylko artystów. więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.