Reklama
  • Piątek, 11 lipca 2014 (14:00)

    Jak zorganizować spływ kajakiem po Krutyni

Ze wsi Krutyń prowadzi wiele pieszych i rowerowych szlaków. Warto wybrać się do Kadzidłowa (park dzikich zwierząt), do kąpielisk nad jeziorem Mokrym, zwiedzić muzeum poety K. I. Gałczyńskiego oraz powędrować ścieżkami przyrodniczymi do rezerwatów przyrody na wschodnim brzegu jeziora Mokrego.

Reklama

Miejscowość Krutyń usytuowana jest w samym ser cu Mazurskiego Parku Krajobrazowego. W szczycie sezonu jest tu tłoczno i gwarno. Najlepiej odwiedzić ją więc na początku lata, kiedy leśne szlaki i cudowne kąpieliska nie są tak zatłoczone.

Dotrzemy tu także kajakiem. Od strony Jeziora Krutyńskiego płyniemy rezerwatowym odcinkiem rzeki Krutyni. Zwykle leniwie płynąca przy ujściu z jeziora staje się bystrą rzeką o prawie górskim charakterze. Ale nie bójmy się, nic nam nie grozi, bo jest ona płytka i bezpieczna. Żyją w niej piękne klenie, które widać na wyciągnięcie ręki.

Po rzece pływają łodzie pychówki, zabierające na pokład nawet dziesięć osób. Z Krutyni prowadzi wiele szlaków turystycznych do niezwykłych miejsc, skrytych wśród puszczańskich ostępów. Po krótkiej wędrówce dotrzemy do piaszczystych zatoczek nad Jeziorem Mokrym, do rezerwatów przyrodniczych Zakręt i Królewska sosna, słynnych z jeziorek z pływającymi wyspami.

Niedaleko jest stąd też na szlak wsi filipońskich, do słynnego ze stadniny koni Gałkowa, do Kadzidłowa z parkiem dzikich zwierząt oraz do Wojnowa z drewnianymi budowlami, zbudowanymi przed wiekami przez przybyszów z dalekiej Syberii.

W leśniczówce Pranie, na wysokiej skarpie nad jeziorem Nidzkim, jest pokój, w którym przed laty Konstanty Ildefons Gałczyński spędzał letnie miesiące. Tu powstały jego najpiękniejsze wiersze o Mazurach, m.in. słynna Kronika olsztyńska.

Zobacz również

  • Żeglarze znają to miejsce ze zmiennych wiatrów i nazywają je bieszczadzkim morzem. Choć Jezioro Solińskie, bo o nim mowa, jest sztucznym zbiornikiem, urlop tu będzie niezapomniany. więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.