Reklama
  • Środa, 18 czerwca 2014 (13:05)

    Gdynia: Atrakcje nadmorskiego miasta

Gdynia to jedno z najprężniej rozwijających się miast w Polsce. Kusi bogatą ofertą gastronomiczną i hotelową, a także licznymi wydarzeniami kulturalnymi i sportowymi.

To także wspaniałe miasto dla amatorów spacerów. Do rozległych terenów spacerowych zalicza się Molo Południowe, które jest przedłużeniem Skweru Kościuszki.

Reklama

Przycumowane są tu statki muzealne, jak niszczyciel ORP „Błyskawica” oraz monumentalny żaglowiec „Dar Pomorza”. Ponadto na Molo Południowym wybudowane zostało słynne Akwarium Gdyńskie.

Z Mola odpływa także tramwaj wodny ZKM kursujący między Gdynią, Jastarnią i Helem. Jedną z najpopularniejszych tras spacerowych jest Bulwar Nadmorski, z którego można udać się plażą do Sopotu i po drodze zobaczyć klif w Gdyni-Orłowie.

Nowością jest niedawno otwarty kompleks Infobox – to miejsce, w którym turyści i miejscowi mogą poznać nadchodzące wydarzenia kulturalne, przyszłe inwestycje, topografię oraz historię miasta.

Dodatkowo znajduje się tu 22-metrowa wieża z widokiem na Zatokę Gdańską, restauracja i zielony skwer. Warto odwiedzić także Centrum Nauki Experyment.

To gratka dla ciekawych świata. Utworzono tu ogromną interaktywną wystawę, której celem jest łączenie nauki i zabawy. Znajdziemy tu ekspozycje dotyczące m.in. ludzkiego ciała, przyrody, „hydroświata” czy elektryczności i magnetyzmu.

Gdynia to miasto stworzone dla miłośników kultury. Szczególnie warto odwiedzić Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej, który jest największym teatrem muzycznym w Polsce.

EJ

Święto polskiego filmu

Co roku w Gdyni organizowany jest Gdynia Film Festival (wcześniej Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni). Odbywają się tu pokazy najciekawszych polskich filmów fabularnych.

Najlepszy otrzymuje prestiżową nagrodę Złotego Lwa. Projekcje odbywają się w Teatrze Muzycznym, gdyńskim Multikinie oraz w kinie Helios.

W głębinach

Jedną z głównych atrakcji miasta jest Akwarium Gdyńskie, będące muzeum Morskiego Instytutu Rybackiego. Zobaczymy tu wspaniałe okazy fauny i flory zarówno morskiej, jak i słodkowodnej.

Od 2005 r. funkcjonuje tu Sala Kinowo-konferencyjna przygotowana do prezentacji laboratoryjnej. Atrakcją dla najmłodszych jest Sala Przedszkolna.

Modernistycznym szlakiem

Architektura Gdyni bogata jest w interesujące przykłady modernizmu. By móc podziwiać piękne budynki zbudowane w tym stylu, wyznaczono specjalne trasy, zwane gdyńskim szlakiem modernizmu. Organizowane spacery tematyczne są świetną okazją poznania historii miasta. Więcej informacji na stronie www.modernizmgdyni.pl.

Wszędobylskie ptaki

Znajdują się tu rezerwaty przyrody oraz pomniki przyrody. W rezerwacie Kępa Redłowska podziwiać można wspaniały las bukowy i stanowiska jarzęba szwedzkiego.

Przez cały rok można obserwować tu życie miejscowych ptaków – wszędobylskich mew, rybitw, szablodziobów, czy nawet sokołów wędrownych.

Życie na gorąco

Zobacz również

  • Żeglarze znają to miejsce ze zmiennych wiatrów i nazywają je bieszczadzkim morzem. Choć Jezioro Solińskie, bo o nim mowa, jest sztucznym zbiornikiem, urlop tu będzie niezapomniany. więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.