Reklama
  • Poniedziałek, 8 lipca 2013 (14:07)

    Gdańsk: Miejsca, które warto zwiedzić

Żuraw od lat jest symbolem Gdańska. W nim i na wyspie Ołowiance bogate zbiory eksponuje Muzeum Morskie.

Zdjęcie

/Mat. Redakcyjne
/Mat. Redakcyjne

Wizytę w gdańskim Muzeum Morskim zaczynamy od spaceru na Wyspę Ołowiankę, przy brzegu której zacumował na zawsze „Sołdek”. W historii zapisał się jako jako pierwszy polski statek pełnomorski zwodowany po II wojnie w Stoczni Gdańskiej. Dziś jest świetnym placem zabaw dla dzieci, które z przejęciem kręcą kołem sterowym i odkrywają labirynty maszynowni.

Gdy już wiemy gdzie statek ma dziób, a gdzie rufę, pora dowiedzieć się czegoś więcej. Wędrówka dawnymi spichlerzami na Ołowiance, w których znajdują się ekspozycje Centralnego Muzeum Morskiego pozwalają na spotkanie z podwodną archeologią i historią żeglarstwa. To wspaniałe miejsce dla całej rodziny, a do 30 września można tu zobaczyć niezwykłą wystawę „Do abordażu!”.

Reklama

Pora na rejs

Teraz pora na rejs. Prom „Motława” przewozi nas na drugi brzeg, wysiadamy u stóp Żurawia. Szacowny dźwig (z XIV wieku!) jest częścią Bramy Szerokiej – koniecz- nie trzeba spojrzeć na nią od drugiej, tej mniej znanej strony.

Arcydzieło dawnej techniki

Sam dźwig to arcydzieło dawnej techniki, mógł przenosić ładunki o wadze nawet czterech ton! Warto zajrzeć do środka, by się o tym przekonać. Jednak tuż obok czeka najnowsza atrakcja, niedawno otwarty Ośrodek Kultury Morskiej. To ulubione miejsce dzieci ze specjalnie dla nich przygotowaną ekspozycją.

Jak wywołać fal tsunami

Można zdalnie sterować żaglówką, wywołać fale tsunami, spacerować po rejach albo sprawdzić jak trudno jest ułożyć ładunek na kontenerowcu. Dobrze, że bilet wstępu na zwiedzanie części interaktywnej jest ograniczony do godziny, bo inaczej dzieci nie dałoby się stąd wyciągnąć! Jeśli na zwiedzanie poświęciliśmy cały dzień to zasłużyliśmy na nagrodę: pyszny deser na tarasie restauracji na górze Ośrodka Kultury Morskiej. Wspaniały widok na całą wyspę Ołowiankę – gratis...

Anna Olej-Kobus

Gdańsk: Przydatne informacje

Dojazd jest łatwy jednak odradzamy przedzieranie pę przez ciasne centrum samochodem i szukanie płatnych parkingów. Wyspa Ołowianka znajduje się w sercu Gdańska, tuż obok Długiego Targu. Do obiektów należących do CMM najprościej dostać się spacerem. Do Żurawia znajdującego się na Długim Pobrzeżu dojdziemy przez stare miasto. Prom Motława pomiędzy Żurawiem a Spichlerzami na wyspie Ołowiance kursuje co 15 minut (wtorek - - niedziela). Pierwszy kurs o 10.00, ostatni o 16.05. Pieszo do wyspy dojdziemy od Zielonej Bramy przez most na Wyspie Spichrzów i następnie ulicą Szopy do Ołowianki. Centralne Muzeum Morskie

Telefony centrala: 58 301-86-11; sekretariat: 58 320-33-58; mail: sekretariat@cmm.pl Wstęp, zwiedzanie wtorek - niedziela: 10-16; bilet normalny – 8 zł, ulgowy 5 zł; Ośrodek Kultury Morskiej wtorek - piątek: 10-16; sobota i niedziela: 10-18; bilet normalny 12 zł, ulgowy 8 zł.

Przewodniki

„Gdańsk”, Rafał Jabłoń- ski, wyd. Festina, 29 zł; „Gdańsk i Pomorze wschodnie”, Małgorzata Omilanowska, Przewodniki Wiedzy i Życia, od 57 zł; „Gdańsk, przewodnik kieszonkowy”, Joanna Markin, Paweł Woźniak, wyd. Pascal, około 15 zł.

Świat & Ludzie
Więcej na temat:muzeum | miejsca | Gdańsk | miejsce

Zobacz również

  • Rozległe płaskie pola ciągną się tu setkami hektarów. Tym bardziej więc zachwyca łańcuch malowniczych jezior wokół Warty. więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.