Co robić nad jeziorem Ukiel?

Środa, 26 sierpnia 2015 (13:05)

Jest największym i najgłębszym jeziorem w granicach Olsztyna. To idealne miejsce na wypoczynek. Tutaj popływasz kajakiem lub łódką, pojeździsz na rowerze, poleżysz na plaży, posłuchasz koncertów. Do miasta też niedaleko.

Reklama

Nazywane jest również jeziorem Krzywym. Składa się z czterech plos (zatok) połączonych cieśninami. Nad brzegami znajduje się aż pięć zagospodarowanych kąpielisk. Trzy są połączone promenadą.

Na plażach są prysznice, toalety, place zabaw dla dzieci, w tym rewelacyjny wodny, a także 11 boisk do siatkówki i jedno do koszykówki.

Można wypożyczyć rower lub rolki, a także sprzęt wodny – kajaki, rowery, łódki. Świetnym pomysłem są spore ekrany, na których na bieżąco jest wyświetlana temperatura powietrza i wody.

Więcej na: www.ukiel.olsztyn.eu

Rowerem, pieszo

Jezioro można objechać na rowerze lub obejść. Linia brzegowa liczy 22,5 km. Ścieżki piesze idealnie nadają się do spacerów i uprawiania nordic walking. Dalsze trasy rowerowe wiją się wśród pól i prowadzą lasami. Są dobrze oznakowane i zróżnicowane pod względem trudności.

Znakomicie nadają się na wycieczkę rodzinną i dla wymagających rowerzystów.

Taaaaka ryba

Po jeziorze można popływać ekotramwajem. Jest on zasilany energią skumulowaną w bateriach słonecznych. Tramwaj jest bardzo cichy i nie płoszy wodnego ptactwa, którego jest całkiem sporo.

Wypoczną tu także wędkarze. W jeziorze można złowić leszcze, okonie, sieje, szczupaki i węgorze.

Z łagodnym wiatrem

Ukiel jest znakomitym akwenem dla początkujących wodniaków. W Olsztynie zwykle wieją umiarkowane wiatry, toteż żegluga po tym miejskim jeziorze ma bardziej charakter relaksacyjny niż wyczynowy. JOG

Dla dzieci. Wodny plac, planetarium, aquasfera

Do Olsztyna spokojnie możesz przyjechać z dziećmi. Stolica Warmii ma im wiele do zaoferowania.

WODNY PLAC ZABAW: To jedna z największych atrakcji lata. Przy brzegu jeziora Ukiel na powierzchni ponad 2,5 tys. m² można spróbować sił w pokonywaniu kilkudziesięciu dmuchanych przeszkód i pływających zabawek.

Największe oblężenie przeżywa góra lodowa, czyli ruchoma ściana wspinaczkowa.

PLANETARIUM: Dzięki nowoczesnemu cyfrowemu systemowi projekcyjnemu rozgwieżdżone niebo jest na wyciągnięcie ręki. Więcej na stronie: planetarium.olsztyn.pl

AQUASFERA: Gdy pogoda nie dopisuje, dzieciaki mogą poszaleć w wodzie pod dachem. Mają do dyspozycji m.in. prawie 120-metrowe zjeżdżalnie. Więcej na stronie: www.aquasfera.olsztyn.eu

Kalendarium imprez w Olsztynie 2015

14-15 sierpnia - Sceny na plażach nad jeziorem Ukiel – koncerty 2. edycji Olsztyn Green Festival.

16 sierpnia - Taras widokowy nad wypożyczalnią sprzętu Ukiel – Tetralne Kino: spektakl Teatr im. S. Jaracza „Kajko i Kokosz” (kolejne spektale: 23 sierpnia „Ich czworo”, 30 sierpnia „Kariera Nikodema Dyzmy”).

16 sierpnia -- Bazylika św. Jakuba – koncert w ramach XXXVII Olsztyńskiego Koncertu Organowego im. Feliksa Nowowiejskiego (kolejne spotkania: 23 i 30 sierpnia oraz 6 września).

25-30 sierpnia Centrum Rekreacyjno-Sportowe Ukiel – Mistrzostwa Świata w Siatkówce Plażowej FIVB Beach Volleyball World Tour 2015.

25 sierpnia - Amfiteatr – Koncert „Życie jest piosenką: Cygan w Polskim”.

Zabytki. Zamek, tartak

Olsztyn znajduje się na szlaku gotyckim. W mieście zachowały się pamiątki po Mikołaju Koperniku. Astronom był administratorem dóbr kapituły i bronił fortecy w czasie wojny polsko-krzyżackiej.

ZAMEK: Wybudowany w XIV w. był najpotężniejszą warownią wzniesioną przez Kapitułę Warmińską. Stał się siedzibą kanoników. Na ścianie krużganka umieszczona jest astronomiczna tablica doświadczalna z 1517 r., wykonana własnoręcznie przez Mikołaja Kopernika. Więcej na stronie: www.muzeum.olsztyn.pl

TARTAK: Został wybudowany ok. 1884 r. przez miejscowego przedsiębiorcę Louisa Raphaelsohna. Powstał w zakolu rzeki Łyny. Uratowany przed rozbiórką mieści dziś Centrum Techniki i Rozwoju Regionu oraz Muzeum Nowoczesności. Więcej na: www. tartak.mok.olsztyn.pl

Miejsca sakralne. Katedra św. Jakuba

Powstała w połowie XV wieku. Świątynia była wielokrotnie niszczona i przebudowywana. Z dawnego wyposażenia zachowało się niewiele: tabernakulum, tryptyki, rzeźby apostołów św. Andrzeja i św. Jakuba Starszego. Zimą 1807 r.

Francuzi zamknęli w świątyni półtora tysiąca jeńców rosyjskich. Ci, broniąc się przed ostrym mrozem, spalili prawie wszystko, co mógł strawić ogień.

Główne drzwi wejściowe do katedry przedstawiają sceny związane z życiem i działalnością apostolską Ojca Świętego Jana Pawła II. Są pomnikiem pontyfikatu papieża Polaka. Więcej na: www. katedra.olsztyn.pl

Informator

DOJAZD: Olsztyn ma bezpośrednie połączenia autobusowe z Trójmiastem, Warszawą oraz Krakowem, a także m.in. z Londynem, Brukselą i Paryżem. Bilet na trasie Warszawa-Olsztyn kosztuje 20 zł.

NOCLEGI: Za nocleg na campingu za osobę dorosłą zapłacimy 12 zł, za dziecko 6 zł. Rozbicie małego namiotu kosztuje 8 zł, dużego 10 zł. Za nocleg w domku campingowym zapłacimy 25-35 zł.

Pokój w gospodarstwie agroturystycznym kosztuje od 35 zł. Nocleg w schronisku młodzieżowym w centrum miasta to wydatek 25 zł.

Tele Tydzień