Reklama
  • Poniedziałek, 10 sierpnia 2015 (13:05)

    Co robić na Kaszubach

To jeden z ładniejszych regionów Polski. Jak okiem sięgnąć jeziora, rzeki, jary, wąwozy i łąki. Przez wieki izolowane Kaszuby zachowały kulturę i język. Perłą krainy jest pojezierze, zwane Szwajcarią Kaszubską.

88 TELETYDZIEŃ

Reklama

Jak mówi kaszubska legenda, gdy Bóg stworzył już całą Ziemię, spojrzał na nią i dostrzegł, że pozostało jedno niezagospodarowane miejsce. Wytrząsnął więc Stwórca na tę krainę wszystko, co jeszcze znalazł: góry, lasy i jeziora.

Tylko ludzie byli nadzy i domagali się ubrania, pytając: „A ka szuba?” I tak powstała nazwa – Kaszuby.

Jeziora wśród ulic

Region ciągnie się od Trójmiasta do Słupska i Miastka, oraz od wybrzeża Bałtyku przez Kartuzy i Kościerzynę do Chojnic i Człuchowa. Za stolicę uważa się Kartuzy, położone pośrodku krainy. Pomiędzy miejską zabudowę wciskają tam trzy jeziora: Klasztorne, Karczemne i Mielenko.

To znakomita baza wypadowa do poznawania Kaszub. Noclegi w kwaterach prywatnych znajdziesz od 30 zł. Więcej na: www.kaszeb.pl

Kaszëbë łełają...

Niegdyś obrzeżami regionu wiodła granica państwa krzyżackiego. To sprawiło, że mieszkańcy do dziś mówią własnym językiem (nasz śródtytuł oznacza Kaszuby wołają...).

Dawne gospodarstwa, chaty z podcieniami i zagrody rybaków można zobaczyć w najstarszym polskim muzeum na wolnym powietrzu, w Kaszubskim Parku Etnograficznym.

Jego malownicze położenie nad jeziorem Gołuń przyciąga nie tylko miłośników kultury ludowej, ale też osoby ceniące piękno przyrody. Więcej informacji na: www.muzeum-wdzydze.gda.pl

Górska serpentyna

Najpiękniejsze widoki regionu rozciągają się z tzw. Drogi Kaszubskiej. Przebiega ona przez Chmielno, Zawory, Ręboszewo, Brodnicę Dolną i Ostrzyce, mijając kilka jezior.

Ostatni odcinek wiedzie serpentyną zboczami najwyższego wzniesienia Pomorza – Wieżycy (329 m n.p.m.).

Aktywnie - Koło Raduńskie, Wieżyca, Węsiory

Po Kaszubach można pływać kajakiem albo wędrować pieszo. A gdy sił zabraknie, warto udać się do... miejsca mocy.

KOŁO RADUŃSKIE: To najbardziej znany szlak wodny w regionie. Ma 40 km. Kajakową przygodę można rozpocząć i skończyć w dowolnym miejscu. Wypo życzenie 2-osobowego kajaka na cały dzień kosztuje 50 zł. Więcej na: www.kajakiradunia.pl.

WIEŻYCA: Przez najwyższy szczyt Kaszub przechodzi pieszy Szlak Wzgórz Szymbarskich. Stok góry zimą jest wykorzystywany przez narciarzy.

WĘSIORY: Na Kaszubach jest także tajemnicze miejsce mocy. W lesie niedaleko Węsiorów (1,5 km od wsi) odkryto cmentarzysko Gotów i Gepidów z I-III wieku.

Wśród drzew i nad jeziorem rozrzucone kamienie oraz kurhany tworzą regularne kręgi. Zdaniem radiestetów, wytwarzają one niespotykaną energię.

Dla dzieci- Szymbark, Chmielno

Gdy dzieciom znudzą się kąpiele w jeziorach, można je zabrać do kilku niezwykłych miejsc.

SZYMBARK: Znajduje się tu ciekawe Centrum Edukacji i Promocji Regionu. Małym gościom na pewno spodoba się dom stojący „do góry nogami”. Nie dość, że wygląda niesamowicie, to jeszcze poruszanie się w środku, z meblami wiszącymi nad głową, sprawia wielką frajdę! Więcej na: www.cepr.pl

CHMIELNO: Nie od dziś wiadomo, że nie święci garnki lepią, mogą więc to robić także Wasze dzieci! W Muzeum Kaszubskiej Ceramiki Neclów każdy ma możliwość stworzenia własnego naczynia na kole garncarskim. Więcej informacji na: www.necel.pl

Miejsca sakralne - Kalwaria Wejherowska

Obok Kalwarii Zebrzydowskiej i Pakoskiej jest najstarszym sanktuarium Męki Pańskiej w Polsce. Zespół 26 kaplic powstawał w latach 1649-1655.

W kościele znajduje się cudowny wizerunek Matki Boskiej. Element kaszubskiej tradycji pielgrzymkowej są pokłony feretronów (obustronnych obrazów) mijanym kaplicom.

Więcej na: www.sanktuarium.wejherowo.pl.

Kalendarium imprez na Kaszubach 2015

Sierpień

1 sierpnia Kościerzyna – Festiwal Folkowy.

1-2 sierpnia Ostrzyce – Festyn „Ostrzyckie Lato”.

2 sierpnia Kartuzy – W kolegiacie XXXIII Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej.

7-8 sierpnia Charzykowy – XVIII Festiwal Piosenki Żeglarskiej.

8 sierpnia Wdzydze Kiszewskie – Dzień Sielawy.

8 sierpnia Sierakowice – Kaszubska Noc pod Gwiazdami.

9 sierpnia Złota Góra koło Kartuz – Regaty Flotowe dla amatorów w klasie Omega.

10-16 sierpnia Kościerzyna – Kaszubski Tydzień Kulinarny.

12 sierpnia Kościerzyna – Dzień Chleba.

14 sierpnia Chmielno – Spływ kajakowy małym Kółkiem Raduńskim (Chmielno-Zawory-Czaple Przewóz -Zawory).

15 sierpnia Wdzydze Kiszewskie – Święto Matki Boskiej Zielnej w Kaszubskim Parku Etnograficznym.

15 sierpnia Kościerzyna – Festyn „Bukiet dla Panny Zelny”.

22 sierpnia Będomin – Batalia Napoleońska w Muzeum Hymnu Narodowego.

23 sierpnia Chmielno – Widowisko folklorystyczne „Wesele kaszubskie”(obchody 55. rocznicy wesela Z. Cybulskiego i 120-lecia tradycji letniskowych Chmielna), biesiada weselna na placu Troyana.

29 sierpnia Wdzydze Kiszewskie – XIV Regaty o Srebrną Szeklę.

30 sierpnia Kartuzy – Dożynki gminne.

Wrzesień

11-12 września Kościerzyna – II Festiwal Żurawiny.

19 września Wdzydze Kiszewskie – Festyn w Parku Etnograficznym „Z motyką na bulwy”.

13 września Kościerzyna – Rodzinny Festyn Bajkowy „Kaszubskie Bajanie”.

Tele Tydzień
Więcej na temat:Matki Boskiej Zielnej | jeziora | festyn

Zobacz również

  • Wymarzone miejsce na urlop. Setki jezior połączonych siecią wodnych kanałów, piasz czyste plaże, przejrzysta woda. Cuda natury, które po dziś dzień zachwycają nie tylko artystów. więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.